Montessori u praksi: Slobodan rad u mom razredu
U prošlom članku sam spomenula da je slobodan rad oblik nastave u kojem dijete samo bira materijale, mjesto rada, socijalni oblik rada te tempo kojim će raditi. Ovakav pristup mu pomaže razviti osjećaj odgovornosti u korištenju svoje slobode. Uz to, zadovoljava svoju potrebu za kretanjem i komuniciranjem s drugima te razvija samodisciplinu, samostalnost i odgovorno učenje.
Za slobodan rad nam treba i pripremljena okolina koja je osmišljena i organizirana tako da se djeca u njoj osjećaju ugodno i motivirano za rad.
Slobodan rad u mom razredu
Dugo me mučilo kako bih mogla uvesti slobodan rad u svoj razred jer sam znala da ga zbog rasporeda sati i zadanog kurikuluma ne mogu provoditi svaki dan. Kada sam vidjela kako to radi učitelj u Grazu s više učenika nego sam ih ja imala u to vrijeme, shvatila sam da je to izvedivo i kod mene.
Krenuli smo od odabira projekta. Nakon što sam učenicima ispričala priču o životinjama svijeta, dogovorili smo da će samostalno ili u paru istražiti odabrane životinje. Mogli su izabrati hoće li kod kuće ili u školi istraživati životinje, izrađivati plakate i vježbati prezentiranje.
Kakve veze to ima sa slobodnim radom?
Krenula sam od toga jer sam htjela da što više učenika istražuje odabrane životinje u školi. Kad su neki od njih tražili informacije o životinjama na računalu ili u knjigama, ja sam mogla s ostalim učenicima raditi s materijalima.
Brzo smo se uhodali u taj način rada gdje su učenici radili:
- što su htjeli – istraživali su životinje ili su radili s materijalima
- gdje su htjeli – neki su bili na svojim radnim mjestima, neki za računalom, a neki na tepihu
- s kim su htjeli – neki su radili samostalno, a neki u parovima
Praćenje rada učenika
Jako mi se svidjela jednostavna tablica, odnosno tjedni plan koji sam vidjela kod učitelja u Grazu tako da sam i svoju napravila po uzoru na njegovu. Učenici su tablicu imali u svojoj mapi, a u njoj su bilježili teme koje su radili, kada su ih radili te jesu li dovršili aktivnost. U tu mapu su također spremali i svoje radove koji su nastali tijekom slobodnog rada.
(Prikaz tjednog plana za učenike)
Kada smo imali slobodan rad?
Kad god smo stigli. Pokušala sam da to bude barem nekoliko puta tjedno što sam u 3. razredu i uspijevala, dok je u 4. bilo puno teže zbog više nastavnog sadržaja.
Ponekad bi to bilo odmah tijekom 1. sata posebno ako sam imala neki novi materijal vezani uz temu koju smo radili taj dan. Tada bi s jednim dijelom razreda radila na tom materijalu, dok bi ostatak radio s materijalom po izboru. Ostali slobodni radovi su se većinom odvijali tijekom dodatne ili dopunske nastave, kad god bi ranije završili s aktivnostima ili na satima ponavljanja gdje sam imala dovoljno materijala za sve učenike baš za tu temu. Nije svaki put bilo savršeno, ali smo nekako uspjeli, a vjerujem da su i uživali u tome.
(Fotografija učenika tijekom slobodnog rada)
Slobodan rad tijekom izvannastavne aktivnosti
Jednom tjedno, kada sam imala izvannastavnu aktivnost na koju su mi dolazili učenici iz različitih razreda, mi je bilo najlakše provoditi slobodan rad. Od početka smo se uspjeli uhodati tako da su učenici ili istraživali teme po vlastitom izboru (koje su nam na kraju prezentirali) ili su radili s već pripremljenim materijalima. Budući da sam imala učenike iz različitih razreda i različite dobi (od kojih su neki tek učili čitati i pisati), ja sam vodila evidenciju tko radi s kojim materijalom. Tu praksu sam vidjela od učiteljice u Grazu i svidjela mi se jer je u tablici pratila tko radi s kojim materijalom i na kojoj je temi.
Zašto slobodan rad?
Moram priznati da mi nije uvijek bilo jednostavno provoditi slobodan rad, posebno kad sam više učenika trebala uvesti u novi materijal ili kada nismo imali dovoljno vremena da ga u potpunosti provedemo do kraja. Često sam razmišljala da odustanem od takvog oblika rada i da nastavimo samo povremeno raditi s materijalima.
Ali sam nastavila jer sam vidjela da učenici stvarno uživaju u takvom načinu rada i da s radošću biraju i otkrivaju nove materijale. Jako mi se svidjelo što su često birali teme za koje su znali da su im teže, odnosno teme za koje su smatrali da ih trebaju dodatno vježbati, kao što su vježbe za riječi s č/ć, ije/je, dž/đ. Svidjelo mi se i što su bili jako sretni kada su pred razredom mogli pročitati uradak koji su napisali tijekom slobodnog rada. Lijepo je bilo vidjeti i kako su zajednički radili na nekim aktivnosti te se još bolje povezali. Nadam se da će ovi razlozi i tebe potaknuti da razmotriš takav način rada. 😊
Iako provedba slobodnog rada u redovnoj školi nije uvijek jednostavna, prednosti koje donosi za učenike je čine vrijednom truda. Kroz takav oblik rada učenici usvajaju i vježbaju nastavne sadržaje, ali uče i o odgovornosti, samodisciplini i suradnji. Važno je dati im priliku samostalno birati, istraživati i učiti jer na taj način otkrivaju vlastite interese i grade samopouzdanje.
Budući da me neko vrijeme nije bilo na blogu (počela mi je nova nastavna godina s prvašićima 😅), trebam tvoju pomoć. Napiši mi o kojoj temi bi htjela čuti više jer ćeš mi na taj način pomoći s budućim člancima. 🥰 Jedva čekam tvoj odgovor! 💌
3 komentara
Mislim da je ovo odličan primjer kako je i u redovnoj školi moguće organizirati slobodan rad, a zvuči i da se učenicima dopada. Možda poticaj za razmišljanje da se ubuduće održi nekakva radionica/seminar za učitelje koji imaju želju, ali ne znaju kako u nastavi prakticirati slobodan rad, ali i općenito Montessori pedagogiju, vjerujem da bi plodovi takvih učitelja u radu s djecom bili mnogobrojni.
Za Montessori pedagogiju čula sam još na fakultetu gdje me i dodatno zainteresirala, ali nikako skupiti hrabrosti te provoditi je i u praksi. Trenutno je pokušavam provoditi sa svojim djetetom kod kuće. Pratim tvoj instagram profil već neko vrijeme. Sviđa mi se što želiš podijeliti i s drugima primjere dobre prakse pa sam se tako prošlog tjedna ohrabrila i pokušali smo s aktivnošću pripreme za igru tišine gdje učenici trebaju slušati zvukove oko sebe pa ih imenovati. Ne moram ni reći koliko su bili oduševljeni da smo je već drugi dan provodili na TZK-u kao završni dio nakon napornog sata. Nakon čitanja članka, ovakav način rada ne čini mi se više toliko dalek i vjerujem da ću u bližoj budućnosti i sama krenuti s provođenjem sličnih aktivnosti.
Za buduću temu možda neki osvrt tvojih učenika na takve aktivnosti.
Sve u svemu, pravo si osvježenje! :)
Divan članak. Lijepo si objasnila kako orgqniziraš slobodan rad u svojoj učionici. Jako me zanimalo kako uspijevaš to u redovitom školskom programu, kad sam vidjela objavu učionice na instagramu.
I sama sam 4 godine radila u školi kao učiteljica matematike, fizike i tehničke kulture pa mi noje strano pomanjkanje vremena za slobodne aktivnosti. Ja sam uvijek preferirala učenike ili voditi van, raditi što više pokusa, modela i maketa, ili pak pozabaviti se predmetima iz svakodnevice i to primjeniti u nastavnu temu, i svake godine organizirati Svjetski jedan Svemira iz svih predmeta koke sam predavala, ali i ukljičiti ostale kolege. Obzirom da sam imala fenomenalnu ravnateljicu, ona je sve to poticala maksimalno. Bilo je teško zbog pomanjkanja vremena zbog nastavnog plana i programa, ali sam uvijek nekako uspjela bar malo, a Svjetski tjedan Svemira pod obavezno (izbacila bi usmeno ispitivanje samo da se to održi). Učenici su bili zadovoljni, a pretpostavljam i roditelji, jer mi nitko nikad nije došao požaliti se na način rada. 😊