Montessori jezik: Uvod u pisanje - aktivnosti koje oduševljavaju

Montessori jezik: Uvod u pisanje - aktivnosti koje oduševljavaju

Maria Montessori je bila ispred svog vremena u pristupu prema pisanju i čitanju. Zato njezina metoda donosi svježi pristup koji često iznenađuje roditelje, odgojitelje i učitelje. Prije nego što bi djecu podučila čitati, krenula je od pripreme za pisanje i samog pisanja. Krenula je od pisanja jer je smatrala da kod djece čitanje zahtijeva viši umni razvoj nego pisanje te da im pisanje dolazi s lakoćom i prirodno.

U nastavku saznaj s kojim to vježbama, aktivnostima i materijalima djecu možeš pripremiti za pisanje te dovesti do samog pisanja.

 

Popis vježba za uvod u područje pisanja:

1. Okviri i umeci
2. Slova od brusnog papira
3. Pokretna abeceda
4. Pisanje

     

     1. Okviri i umeci

    Maria Montessori je primijetila da djeca imaju potrebu popunjavati obrubljene oblike te ju je to potaknulo da osmisli materijal koji neće izgledati kao izravna priprema za pisanje.

    „Kako bi takav posao bio zanimljiviji, pobrinula sam se da djeca mogu crtati obrube likova i ispunjavati ih tako da obrubi dobiju neki estetski red, prepuštajući im mogućnost izbora.“ – Otkriće djeteta
     

    POTREBAN PRIBOR: okviri i umeci (drveni ili metalni), papir veličine 14 x 14 cm (za rad s jednim oblikom) i 20 x 20 cm (za rad s više oblika), bojice različitih boja, podložak (po želji)

    DOB: od 4. godine

     

    VJEŽBA

    S djetetom donesi sav potreban pribor na stol (1 okvir s umetkom, npr. elipsu, papir 14 x 14 cm i bojice). Postavi okvir na papir i pridrži ga lijevom rukom. Desnom rukom, u jednom sporom i pažljivom potezu, povuci liniju po unutarnjem rubu okvira, suprotno od kazaljke na satu.


    (Povlačenje linije po unutarnjem rubu okvira)


    Na nacrtani lik postavi umetak koji pripada tom okviru i pridrži ga lijevom rukom. Bojicom druge boje, sporo, pažljivo i u jednom potezu suprotnom od kazaljke na satu, obrubi umetak.


    (Postavljanje umetka)


    Makni umetak, uzmi treću bojicu te sporim i pažljivim potezima popunjavaj lik ravnim crtama od gore prema dolje. Nakon nekoliko tvojih crta, dijete može nastaviti postupak. Kada dijete popuni oblik, može samo izvesti vježbu s novim oblikom.


    (Primjeri radova s okvirima i umecima)

     

    2. Slova od brusnog papira

    Nastavak ovog materijala je zanimljiv jer Maria Montessori ne bi došla do njega da je imala dovoljno novaca za željeni materijal. Planirala je napraviti slova od metala i drveta prekriven lakom i caklinom. Nitko joj nije htio napraviti taj materijal te su neki pokušali i odustali od suradnje zbog preteškog posla. Kako su djeca već pokazivala jako veliki interes za slova i popunjavala papire slovima, Maria Montessori je sa svojim učiteljicama odlučila napraviti jednostavan materijal. Izrezale su slova od brusnog papira i zalijepile ih na gladak papir.

    „Da sam bila bogata, zauvijek bih imala veličanstven, ali jalov slovarij iz prošlosti.“ – Otkriće djeteta

    POTREBAN PRIBOR: mala i velika slova od brusnog papira na drvenim pločicama od kojih su samoglasnici plave boje, a suglasnici ružičaste boje (ako slova izrađujete kod kuće, možete ih staviti i na deblje papire – baš kao što je napravila i Maria Montessori sa svojim prvim materijalom 😊)

    DOB: od 3. ili 4. godine

     

    VJEŽBA

    Po tri nova slova uvodimo lekcijom u tri stupnja. Na početku odaberi tri slova koja se razlikuju po zvuku i izgledu. Stavi tri slova na stol i kreni s lekcijom u tri stupnja.

    U 1. stupnju uzmi jedno slovo te kažiprstom i srednjim prstom prođi u smjeru pisanja slova te imenuj slovo (npr. Ovo je T.). Daj slovo djetetu da ponovi postupak. Nakon toga ponovite postupak i s ostala dva slova.


    (Prolaženje po slovu u - 1. stupanj)

     

    U 2. stupnju zadaj djetetu različite zadatke u kojima treba prepoznati slovo i premještati ga po prostoriji (npr. Dodaj mi T. Sakrij C. Odnesi U sestri.)

    U 3. stupnju pokaži na slovo, a dijete ga treba imenovati.

     
    (Prolaženje po slovu t - 1. stupanj)

     

    Više o lekciji u tri stupnja pročitaj u prijašnjem članku.

     

    3. Pokretna abeceda

    Vjerujem da je pokretna abeceda djeci jedan od dražih materijala za jezik. Svako drveno slovo se nalazi u svom pretincu kutije te svojim izgledom poziva djecu na rad. Ovaj materijal možemo koristiti samostalno, a možemo mu dodati i različite figurice, minijature ili kartice čije nazive djeca trebaju napisati.

    „Djeca, koja su tako slagala riječi, nisu znala ni pisati ni čitati. Njih pisanje riječi uopće nije zanimalo.“ - Otkriće djeteta


    POTREBAN PRIBOR:
    kutija s pretincima i malim slovima od drveta, plastike ili kartona, od kojih su samoglasnici plave boje, a suglasnici ružičaste ili crvene boje, ploča (po želji)

    DOB: od 4. godine

     

    VJEŽBA

    Na početku možemo reći djetetu da izvadi sva slova koja poznaje ili možemo raditi s cijelom kutijom (ako dijete prepoznaje većinu slova).

    Kada krene vježba, ti formiraj nekoliko kratkih riječi od tri slova tako da spustiš slovo i istovremeno izgovaraš njegov glas. Kada izgovaramo te glasove, slova vučemo – i fizički i u govoru (npr. sss-aaa-nnn), što zvuči kao da se slova slijevaju. Jednom kada složiš riječ, prstom prođi ispod nje i izgovori je.


    (Prolaženje prstom ispod riječi nakon slaganja riječi)

     

    Nakon nekoliko tvojih riječi, potakni dijete da i ono složi nekoliko riječi: Sada postavi ono što čuješ. Pas.


    (Imenovanje malih predmeta pokretnom abecedom)

     


    (Imenovanje životinja s kartica pokretnom abecedom)

    4. Pisanje

    Proces učenja traje još od prve vježbe gdje je dijete baratalo okvirima i umecima te popunjavalo bojicom različite oblike. Proces se nastavio i tijekom rada sa slovima od brusnog papira gdje je dijete opipavalo slovo i imenovalo ga. Nakon toga je prošlo i stvaranja riječi s pomoću slova iz pokretne abecede. Sve te aktivnosti će za početak potaknuti dijete na zapisivanje svog imena.

    DOB: od 4. godine

     

    VJEŽBE

    Kako bismo dijete potaknuli na što više pisanja, nudimo mu različite materijale uz koje može imenovati predmete i izraziti svoje misli. U tome nam mogu poslužiti:

    • kutija s pijeskom za pisanje slova
    • ploče za pisanje slova kredom
    • trakice i knjižice s crtovljem i bez crtovlja 
    • mali predmeti (čije će nazive dijete pisati)
    • kartice (čije će nazive dijete pisati)

     

    „Dijete me je pogledalo, nasmijalo se, zastalo na trenutak kao da će prsnuti od radosti, a zatim uzviknulo: Pišem! Pišem!“ – Otkriće djeteta

     

    (Pisanje slova u pijesku)

     


    (Materijali za pisanje - trakice i knjižice)

     

    Materijali – gdje i kako do njih

    Okvire i umetke možeš pronaći u metalnoj i drvenoj verziji. Ako se odlučiš za drvenu verziju, moguće ih je kupiti kod Linit Design. Slova od brusnog papira i pokretnu abecedu sam u Hrvatskoj pronašla samo kod Linita. Ako ih naručuješ od stranih proizvođača, doći će bez dijakritičkih znakova - barem je tako bilo s onima koje sam ja pronašla.

    Ako imaš vremena i volje, materijale možeš izraditi samostalno. Slova od brusnog papira možeš izrezati od brusnog papira i zalijepiti ih na pločice (ili kartone) u boji – plave za samoglasnike i ružičaste za suglasnike. Pokretnu abecedu možeš pronaći u hobby art dućanima i obojiti ih prigodnim bojama.

     

    Priprema za pisanje kroz Montessori pristup nije samo razvijanje motoričkih sposobnosti, već i proces buđenja dječje znatiželje i interesa za jezik. Prvo pisanje kroz igru, dodir i pokret omogućuje im istraživanje jezika na njima svojstven način. Svaki dio procesa pisanja gradi temelje za njihovu ljubav prema jeziku, pisanju i čitanju.

     „Dijete koje gleda, prepoznaje i dodiruje slova u smjeru pisanja priprema se istodobno za čitanje i pisanje.“ – Otkriće djeteta

     

    Za kraj, želim čuti i tebe – koje od ovih materijala već koristite, a koje ćete tek isprobati? 🥰

    Natrag na blog

    Komentiraj