Prvi koraci u svijet Jezika
Do sad ste na ovom blogu mogli saznati više o načelima, tišini, lekciji u tri stupnja, o slobodnom radu te mnogim drugim dijelovima Montessori pedagogije. Vrijeme je da krenemo malo dublje u Montessori materijale, a vjerujem da su dobar početak materijali iz područja Jezika. Točnije, materijali i aktivnosti kojima kod djece postižemo učenje čitanja i pisanja.
Govor, čitanje i pisanje
Razvoj govora, čitanja i pisanja su iznimno važni jer su to ključne vještine koje omogućavaju djetetu komuniciranje s okolinom i razumijevanje svijeta oko sebe.
Govor će pomoći djetetu izraziti svoje misli, ideje i osjećaje što će utjecati i na njegov razvoj samopouzdanja. Kroz pisanje i čitanje, dijete će otkriti novi svijet znanja i mašte koji će ga voditi prema izražavanju kreativnosti, originalnosti i stvaralačkog mišljenja.
Osim toga, razvoj ovih vještina izravno utječe na djetetovu sposobnost kritičkog mišljenja, rješavanja problema i socijalnih interakcija. Kada dijete ima dobro razvijene jezične vještine, ono može uspješno učiti, surađivati s vršnjacima te razvijati svoje samopouzdanje. Ove vještine stvaraju temelje za cjeloživotno učenje.
Kako bismo djecu potaknuli na razvoj ovih ključnih vještina, trebamo im ponuditi zanimljive aktivnosti koje će ih motivirati na pisanje, čitanje, prepričavanje, učenje novih riječi te formiranje rečenica.
Pisanje pa čitanje
U Montessori pedagogiji, pristup čitanju se značajno razlikuje od pristupa u redovnim školama. Čitanju se pristupa indirektno kroz pisanje. Zato često možemo čuti da je Maria Montessori poticala učenje pisanja prije učenja čitanja. Smatrala je da kod djece čitanje zahtijeva viši umni razvoj nego pisanje te da im pisanje dolazi s lakoćom i prirodno. Stoga je osmislila i isprobala brojne aktivnosti kojima djecu vodimo prema pisanju i kroz pisanje, sve do čitanja.
(materijal za pisanje)
Priprema za pisanje
Prije pisanja, dijete treba razviti kontrolu ruke i ojačati mišiće u njoj. U tome nam mogu pomoći svakidašnje aktivnosti koje dijete može raditi kod kuće. To mogu biti rezanje (kruha, voća, povrća), točenje vode iz vrča, vezanje cipela, pranje ruku i sl.
U Montessori ustanovama ćemo to postići i kroz vježbe kao što su:
- okviri za zakopčavanje
- metenje poda
- presavijanje salveta
- poliranje metala
- vježbe pincetnog hvata
- vježbe grabljenja žlicom
- vježbe presipavanja
- vježbe prelijevanja vode
Te vježbe možemo pripremiti i kod kuće te ih provoditi s djecom svakodnevno.
(vježba pranja ruku)
Vježbe pincetnog hvata
Ovim vježbama potičemo dijete da pincetnim hvatom (s 3 prsta - palcem, kažiprstom i srednjim prstom) prenosi, stavlja, razvrstava i premješta različite zadane predmete.
Tu nam mogu poslužiti različiti pomponi, kamenčići, pikule, gumbi, kvačice, pinceta, kapaljka i slični materijali koji će zainteresirati dijete.
S ovim vježbama dijete može krenuti već od treće godine. U toj dobi moramo pripaziti da djeci ne dajemo sitne predmete koje bi mogli progutati. Zato za malce to mogu biti vježbe prenošenja pompona, stavljanje kvačica, razvrstavanje većih oblika i sl.
(vježba pincetnog hvata s kamenčićima)
Priprema za čitanje
Kod pripreme za čitanje nam mogu pomoći sve aktivnosti u kojima dijete ima doticaj s knjigama i pisanim tekstom. To može biti čitanje knjiga djeci, promatranje ilustracija, priprema kutka za čitanje, odlazak u knjižnicu i sl.
Kod pripreme kutka za čitanje, poželjno je da knjige postavimo na vidljivo i lako dostupno mjesto kako bi ih dijete samo moglo uzeti u bilo kojem trenutku. Kako bi kutak za čitanje bio što ugodniji, možemo ga opremiti jastucima, dekama i sl. Bitno je da dijete i nas odrasle vidi kako čitamo i da volimo čitati jer će tada i ono poželjeti to raditi.
(kutak za čitanje)
Montessori materijali za jezik
U području jezika Montessori pedagogije, imamo 3 skupine materijala:
- materijale koji nam služe kao uvod i priprema za čitanje i pisanje
- materijale koji su uvod u funkciju vrsta riječi
- materijale za analizu rečenica
Prvu skupinu materijala (uvod i priprema za čitanje i pisanje) dijelimo na dva dijela: na materijale koji su nam uvod u područje pisanja i materijale koji su nam uvod u područje čitanja. Više o tim materijalima saznaj već u sljedećem članku.
(materijal za pisanje)
Kao što i njezin naziv kaže, druga skupina materijala se sastoji od različitih aktivnosti koje djecu uvode u vrste riječi. To su pažljivo osmišljeni materijali i zanimljive aktivnosti s pomoću kojih i nižim razredima osnovne škole možemo uvesti vrste riječi koje nam nisu planirane kurikulumom (npr. broj, veznik, prijedlog, prilog i zamjenice).
Kada sam četvrtašima pokazala i te vrste riječi, bilo im je puno lakše u rečenicama određivati vrste riječi koje su trebali naučiti (imenice, glagole i pridjeve). Osim toga, bez problema su shvatili razliku između priloga i pridjeva te im je bilo puno jasnije zašto kažemo da pridjev dodajemo imenici.
(aktivnost uvođenja broja - vrste riječi)
Materijali za analizu rečenica, koji pripadaju trećoj skupini materijala, služe za prepoznavanje strukture rečenice, analiziranje rečenica koje imaju predikate, subjekte i objekte te analiziranje rečenica s objektima, priložnim oznakama, atributima i apozicijama. Nažalost, s prošlom generacijom nisam stigla do tih vježba, ali vjerujem da bi ih bez problema prošli jer su zanimljive i jednostavne (iako možda ne zvuče jednostavno).
Poticanje djeteta na razvoj govora, čitanja i pisanja kroz zanimljive aktivnosti ključno je za njegov razvoj. Montessori pedagogija nudi praktične metode koje podržavaju ovaj proces na način koji je prirodan i prilagođen dječjoj radoznalosti i sposobnostima. Kombinacija svakodnevnih vježbi za razvoj motorike, korištenje zanimljivih materijala te stvaranje poticajnog okruženja može značajno pridonijeti djetetovoj sposobnosti da s lakoćom svlada čitanje i pisanje. Time se stvara čvrsta osnova za cjeloživotno učenje.
Ovo je tek uvodni članak o čitanju i pisanju, odnosno o jeziku, a već sljedeće srijede krećemo na materijale koji su nam uvod u područje pisanja. Zanima me, želiš li saznati više informacija o materijalima ili konkretne korake kako ih koristiti? Piši mi. 🥰💌
2 komentara
Hvala ti na lijepim riječima draga Anita! Jako mi je draga ovo čuti. ☺️ Montessori pristup zaista omogućuje djeci da kroz zanimljive aktivnosti usvajaju nove vještine. Hvala ti na poticajnim riječima! 🥰🥰❤️
Vidi se velika razlika, odnosno brži napredak djece kada se radi na Montessori principu. Predčitalačke aktivnosti postaju zanimljive, nije puko ispunjavanje radnog lista, a djeci izuzetno zanimljivo i trajno znanje. Veselim se svakom idućem članku!🥰