Cvijeće u rukama prvašića

Cvijeće u rukama prvašića

Bliži nam se proljeće te mi je ovo bio savršen trenutak da iznenadim prvašiće novim, šarenim materijalom – Cvijeće! 🌿🌷Ovaj materijal namjerno nisam stavila na police u razredu na početku školske godine kako bi ih sve mogla iznenaditi prije početka proljeća.

Je li im se Cvijeće svidjelo? Naravno da jeee! 🎉 A kad mi malci kažu da im se sviđa tema i materijal, znam da se sav trud isplatio. 🥰

 

Prošle godine kada sam taj materijal predstavljala četvrtašima, većina njih je znala nazive barem nekih cvjetova. S prvašićima je bilo drugačije – prepoznali su poneku proljetnicu, ali mnogi cvjetovi bili su im potpuna nepoznanica. Zato sam morala osmisliti najbolji način da im približim ovu divnu temu.

 


Cvijeće kroz vježbu tišine

Kako bi ih nježno uvela u svijet cvijeća, odlučila sam krenuti s vježbom tišine. 🌿✨

 Sredinu kruga sam uredila prigodnim, proljetnim predmetima – tilovima zelenih boja, malim priborom za vrt, umjetnim cvijećem i sl.

Obično kada pripremam vježbu tišine, prvo sve postavim, a tek onda pozovem djecu da se smjeste oko kruga (naravno, neki prate svaki moj korak kad pripremam vježbu 😅). Ovaj put sam pripremila sve u krugu, ali nisam još postavila kartice.

 

Jednom kada su se svi smjestili, u krug sam stavila najveće kartice - one na kojima je fotografija cvijeta i njegov naziv. Kada sam polako postavljala jednu po jednu karticu, stavila sam te cvjetove u fokus te potaknula djecu da ih promotre i pročitaju njihove nazive.

Već tu je većina njih prolazila oko kruga, promatrala cvjetove i njihove nazive te mi postavila 1 000 pitanja o svakom od njih. 😂 Tu sam vidjela njihovo uzbuđenje i interes za ovu temu te mi je bilo drago što im se već na prvi pogled sviđa.

 


(Krug prije početka vježbe tišine)

 

Zatim smo uz laganu proljetnu glazbu započeli s vježbom tišine.

U 1. krugu smo ispod najveće fotografije stavljali karticu s fotografijom. Ovaj krug je bio lakši te im je dao priliku da još bolje promotre cvjetove.

U 2. krugu je svatko pročitao najmanju karticu, karticu s nazivom te je pridružio odgovarajućim karticama u krugu.

 


(Krug nakon vježbe tišine)

 

Možda ovo zvuči kao jednostavna vježba tišine, ali većini njih je bila izazovna. Mnogi su se prvi put susreli s ovim cvjetovima te im je trebalo vremena da pronađu nazive. 

Da je ponovno provedem već sutra, vjerujem da bi većini bila jednako zahtjevna jer je u pitanju mnogo novih pojmova s kojima su se danas susreli. 

 

Budući da je ovo bio prvi susret s ovom temom, nisam u vježbu tišine uvodila kartice s tekstom. Njih sam ostavila za sljedeću aktivnost.

 

Nakon vježbe tišine sam trebala odgovoriti na još 1 000 pitanja o cvijeću 😂 te smo nakon toga nastavili s razgovorom o proljetnicama, cvjetovima koje su vidjeli uživo, zaštiti cvijeća i slično.

 

Samostalan rad s Cvijećem

Nakon uvodnog dijela, bilo je vrijeme za dublje istraživanje. Podijelila sam učenike u trojke, a svaka skupina dobila je kartice za tri cvijeta.

 

Prije početka pokazala sam im kako pravilno koristiti materijal:

  1. kartice s fotografijama postavi jednu pokraj druge
  2. ispod njih postavi kartice s nazivima tih cvjetova
  3. provjeri točnost naziva s pomoću najveće kartice na kojoj se nalazi fotografija i naziv
  4. pročitaj karticu s tekstom te je pridruži ostalim karticama

 

Budući da je ovo nova tema i novi materijal, tri cvijeta za početak su im bila taman. Nakon rada s karticama, svatko je dobio svoju knjižicu te su s njom nastavili rad.

 


(Samostalan rad s karticama i knjižicom)

Knjižice i Cvijeće

Iako je u kutiji 25 cvjetova, za učenike sam pripremila knjižice sa stranicama za 13 cvjetova. Uz te knjižice, svako dijete bira koje će cvjetove staviti u svoju knjižicu.

Oni koji žele istražiti sve cvjetove, nakon što popune prvu knjižicu, dobit će drugu. Tako će sve cvjetove smjestiti u dvije knjižice. Znam, znam, to je onda 26 cvjetova, a na karticama ih je 25 (upozorio me i jedan učenik prije nego što sam im stigla objasniti što s tim jednim „dodatnim cvijetom“). 😂

Na zadnju stranicu druge knjižice, dijete crta cvijet po želji. Tu će mu pomoći razne knjige koje sadrže i druge cvjetove, a koji se ne nalaze na karticama. I tako još jednom dijete potičemo da istraži cvjetove u knjigama te mu omogućavamo da samo odabere zadnji cvijet.

 

U praznom prostoru knjižice, dijete crta cvijet. Na prvu crtu (ili u crtovlje) piše njegov naziv, a ispod njega informacije i zanimljivosti o cvijetu. Naravno, tekst s kartice može sažeti i osmisliti svoj ili prepisati prvu rečenicu.


(Prikaz knjižice za rad)

 

Prvi dan istraživanja Cvijeća bio je pun smijeha, znatiželjnih pitanja i uzbuđenja. 🌿🌸 Veselim se nastavku jer znam da ćemo zajedno otkriti još puno novih zanimljivosti!

 

Za kraj - predloži mi aktivnost za istraživanje cvijeća. 🥰

Natrag na blog

Komentiraj