Započni putovanje u Montessori svijet!
"Kako potaknuti djecu na samostalno istraživanje i učenje?"
Pitanje je koje sam dobila u anketi nakon radionice. Vjerujem da je to ujedno pitanje koje si postavljaju i uspješni roditelji, odgojitelji i učitelji.
Moj odgovor je - djecu potičemo i motiviramo primjenom elemenata i načela iz Montessori pedagogije.
Zašto Montessori pedagogija?
Što me najviše očarava kod djece s kojom radim je želja za znanjem, interes za aktivnostima i materijalima. Također, količina energije koju ulažu u rad. Sve od navedenog se razlikuje od djeteta do djeteta, ali je kod svakog prisutan barem dio tih osobina. Svaka nova tema kod njih budi stotine pitanja i želju za dodatnim znanjem.
Što mi to potvrđuje? Jedan primjer je rečenica djeteta, nakon što sam im ispričala priču o povijesti Grčke, koja je uzbuđeno glasila: „Koju državu sljedeće upoznajemo?“
Je li Montessori pedagogija za tebe?
Ako ovo čitaš, to je tvoj prvi korak, odnosno odmak od „klasične nastave“. Nastave u kojoj je odrasla osoba u središtu pozornosti te frontalno predaje djeci činjenice koje moraju naučiti.
Tu si jer želiš dijete staviti u centar pozornosti, ponuditi mu da se slobodno razvije u skladu sa svojim potrebama, vlastitim tempom i u primjerenom okruženju. Tu si jer želiš dijete ili djecu s kojom radiš dovesti do samopoučavanja, samovrednovanja, ispunjenosti, zadovoljstva, dodatne motiviranosti i želje za radom.
5 elemenata s kojima ćemo krenuti u Montessori svijet
1. Prije učenja
Usvajanje osnovnih vještina za rad prije samog rada, olakšava djeci suradnju s ostalima (djecom i odraslima). Također im olakšava boravak u učionici ili radnom prostoru. Zato su neke od vještina s kojima krećemo u razredu: kretanje po učionici (bez ometanja onih koji rade), pomicanje stolice, otvaranje i zatvaranje vrata, briga o materijalima, briga o sebi i sl. Ovo su nam temelji na koje se nastavljaju sve buduće lekcije i aktivnosti.
(Vježba Pranje ruku koja pripada vježbama brige o sebi)
2. Ugodna atmosfera
Ugodna i pozitivna atmosfera potiče suradnju i olakšava svakodnevni rad kod djece. Kako bi djeca mogla učiti, trebaju se osjećati ugodno i opušteno, neovisno rade li samostalno ili s drugima. Taj odnos se gradi kroz vrijeme, uz puno međusobnog povjerenja, vođenja i podrške.
Djeca bi se trebala osjećati ugodno pokraj osoba s kojima svakodnevno rade. Tada znaju da ih uvijek mogu zamoliti za pomoć ako im je potrebna te da i sama mogu pomoći drugima. Osim kroz poticanje pozitivnih odnosa, ugodnu atmosferu stvaramo i pripremom okoline u kojoj svakodnevno boravimo.
3. Pripremljena okolina
Djeca uče brzo i s radošću kada borave u prostoru koji sadrži materijale koji potiču njihov prirodni razvoj. Učenici u toj pripremljenoj okolini, u mom slučaju učionici, provode više sati dnevno (neki i po 9 sati). Taj prostor trebamo prilagoditi djeci jer je upravo to mjesto koje ih motivira i potiče na rad, učenje i opuštanje te ih poziva da se ponovno s radošću vrate u njega. Okolinu pripremamo prigodnim namještajem, materijalima i sl.
4. Pripremljena odrasla osoba
Dio pripremljene okoline je dobro pripremljena odrasla osoba. Prema Mariji Montessori, odrasla osoba bi trebala biti pasivna, moći prijeći preko svog autoriteta, smanjiti svoju aktivnost te pustiti djecu da sami uče i napreduju. Djeci nije potrebna direktna pomoć odrasle osobe koja će za njih riješiti zadatak pred kojim se nalaze ili koja će im direktno pomoći u aktivnosti.
Iz vlastitog iskustva znam da je često teško promatrati djecu u radu bez uplitanja. Naša je zadaća pomoći im da sami izvrše zadatak kako bi došli do osjećaja sreće i ispunjenosti kada riješe problem. Trenutak kada dijete točno i samostalno ispuni zadatak mu pruža zadovoljstvo nakon dugog rada.
5. Slobodan rad
Tijekom rada, dijete bi trebalo moći samostalno izabrati teme koje će istraživati, koliko će dugo provesti u toj aktivnosti, mjesto na kojem će raditi i s kim će raditi. Drugim riječima, slobodno bira sadržaj, vrijeme, mjesto i način učenja. Vjerujem da ti je prva pomisao da je to možda izvedivo kod kuće, ali da sigurno nije moguće u školi. U idućim postovima ću te uvesti u svoju učionicu i kroz primjere ti pokazati kako provodim sve od navedenog s većim brojem djece.
U današnjem postu sam ti približila samo djelić ove divne pedagogije koje kod nas budi želju da se vratimo u školske klupe, a djecu potiče da se slobodno razviju u skladu sa svojim sposobnostima.
U budućim postovima ću opisati svaki od tih elemenata te ti pomoći da ih i ti uvedeš u svoj rad. Svaki od elemenata ću ti pokušati što više približiti te ti dati primjere kako ih uvesti i provoditi. Uz to, moći ćeš vidjeti primjere iz mog rada s djecom u redovnoj školi, u razredu u koji sam unijela dio Montessori pedagogije.
O čemu od navedenog želiš saznati više već u sljedećem postu? Komentiraj ili mi pošalji e-mail, jedva čekam čuti tvoj odgovor! 🥰
2 comments
Draga Tina, hvala Vam od srca na predivnom komentaru, baš ste me razveselili. Povećali ste moju motivaciju da tako nastavim raditi i dalje! 🥰❤️
Odusevljena sam cinjenicom da sad postoji ovaj blog. Pratim na Instagramu vec dugo, ali da, za neke stvari jednostavno treba vise rijeci. Ovo je divan uvodni post i jedva cekam sljedece.